Městečko Alberobello s charakteristickými domy z kamene (trulli), které byly použity bez použití malty, se nachází v Apulii, v takzvaném „podpatku italské boty“. Její název je odvozen od kmene Apulů, kteří tuto oblast obývali už v římských dobách. Vedlo odtud důležité obchodní spojení do všech významných měst tehdejšího východního světa. Na konci 7. století př. n. l. dnešní Apulii kolonizovali Řekové, ve středověku patřila k Neapoli a v současnosti je součástí Itálie.
Traduje se, že místní obyvatelé začali stavět trulli proto, aby vyzráli na výběrčí daní. Daň se totiž platila pouze z domu se střechou, kterou majitelé zdejších domů vyskládali z kamenů do vysokého kužele, aby mohli v případě nebezpečí vršek kužele rozebrat. Dům by se tak stal úředně neobyvatelný.
Trulli pravděpodobně pocházejí již z 9. století (je možné, že vznikly přestavbou ještě dřívějších sídel); nejstarší z místních domů, o jejichž dataci není pochyb, je však až z roku 1559. Stavby mají obvykle čtvercový půdorys s tloušťkou obvodových zdí kolem 80 cm – chrání tak jejich obyvatele před horkem i chladem. Zhruba ve výšce 1,5 – 2 m vyrůstá z obvodových zdí kamenný kužel, který se postupně zužuje až k vrcholu, jenž je uzavřen válcovitým kamenem (u nejstarších staveb se kužel zvedal přímo ze země). Při stavbě se postupovalo metodou zvanou caseddaro (bez použití lešení).
Do současnosti se zachovalo asi 1 600 domků trulli, které tvoří prostorné bytové komplexy a dvorce zvané masserie ve čtvrtích Rione Monti a Aia Piccola. Ve stejném slohu je postaven i místní kostel sv. Antonína, ten ale pochází až z 20. století. Nyní se v domcích nacházejí obchody se suvenýry, restaurace, dobová muzea nebo malé hotýlky. Do některých vás nechají jejich obyvatelé za drobný poplatek nahlédnout.
Alberobello bylo do Seznamu UNESCO zařazeno v roce 1996 v kategorii kulturních památek.