Castel del Monte

Při naší loňské cyklocesta po Evropě jsme navštívili také italský hrad Castel del Monte. Hrad leží v jihovýchodním cípu Itálie, v kraji Puglia (Apulie), na planině Le Murge, asi 50 km západně od Bari. Castel del Monte byl do Seznamu UNESCO zapsán v roce 1996 v kategorii kulturních památek. Castel del Monte se vůbec nepodobá středoevropským hradům. Připomíná spíš druhoválečný bunkr. A je z něj výborný výhled do okolní krajiny. Při návštěvě hradu je možné využít také komentovanou prohlídku s průvodcem.

Castel del Monte_2 Castel del Monte_3

 

 

 

 

 

 

Castel del Monte, kamenný hrad s gotickými klenbami ze 13. století, je přezdívaný Koruna Apulie. Tyčí se nad okolní krajinou v nadmořské výšce 540 m. Byl postaven na osmiúhelníkovém půdorysu, s osmi mohutnými věžemi, bez hradních příkopů a cimbuří.

Stavba Castel del Monte trvala pouhý rok (1240 – 1241). Měl sloužit jako observatoř a pohodlné útočiště panovníka. Hrad byl později střídavě používán jako místo slavností a vězení.

V 19. století jej odkoupila a nechala opravit italská vláda. Směsice různých stavebních slohů (románský, gotický, arabský a normanský) je na Castel del Monte sjednocen jednotnou symbolikou: osmiúhelníkový půdorys upomíná na svaté číslo osm, symbolizující mimo jiné rovnováhu vesmíru. Jméno Fridrich, které patřilo zakladateli hradu, se skládá z osmi písmen a součet čísel dne jeho narození je rovněž osm, i ve výšce zdí a věží je obtisknuta tato symbolika.

Castel del Monte_4

Stavba má dvě podlaží, v nichž je celkem šestnáct místností s žebrovou klenbou, některé jsou dosud obloženy mramorem. Podlaží jsou spojena celkem třemi schodišti umístěnými uvnitř tří z osmi věží. Uprostřed dvora dříve stála osmiboká kašna, jež symbolizovala smaragdovou číši svatého Grálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *