Národní park Durmitor

NP Durmitor se rozkládá na území státu Černá Hora, v jeho severozápadní části, pří hranici s Bosnou a Hercegovinou. Hlavním výchozím bodem do pohoří je městečko Žabljak, středisko zimních sportů i letní turistiky.

Zahrnuje také stejnojmenný horský masiv, který je součástí rozsáhlé Dinárské soustavy, jež se táhne od Julských Alp až po albánskou hranici. Vápencové pohoří bylo modelováno ledovcovou i tektonickou činností a zahlubováním řek. Nejvyšším vrcholem Durmitoru je Bobotov kuk (2 523 m n. m.). Nejedná se o nejvyšší horu Černé Hory, tou je Zla Kolata (2 534 m n. m.) v pohoří Prokletije na hranicích s Albánií.

Balkán_2014-408Park je obklopen hlubokými kaňony řek Tara a Piva, které patří k nejhlubším v Evropě. Ze 17 jezer nacházejících se v parku je Černé jezero největší a nejznámější. Má rozlohu 0,5 km2. Je pojmenováno podle odrazu jehličnatých stromů na jeho hladině. Má povrchový i podzemní odtok, přičemž za vyššího stavu vody odtéká na povrchu do řeky Tara, zatímco v době sucha podzemím do řeky Pivy.

Balkán_2014-411                   Balkán_2014-442

Svahy hor v Národním parku Durmitor pokrývají rozlehlé borové lesy, ve vyšších polohách převládají kleče a travnaté porosty. Na vápencovém podkladu rostou četné endemity. Pohoří je velmi suché, až do léta se ale ve vysokých polohách udržují mohutná sněhová pole. Z velkých savců zde můžeme narazit na medvědy, vlky, kočky divoké nebo např. kamzíky.

Národní park Durmitor byl zapsán do Seznamu UNESCO jako přírodní památka, a to v roce 1980.

Balkán_2014-427

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *