Národní park Yellowstone

Státy: Wyoming, Idaho a Montana

Založen: 1. března 1872

Rozloha: 898,318 ha

 

Historie národního parku Yellowstone

Národní park Yellowstone (v jazyce Arapaho : Henihco’oo nebo Héetíhco’oo) se nachází především v americkém státě Wyoming, ačkoli také zasahuje do států Montana a Idaho. Byl založen americkým Kongresem na základě zákona podepsaného prezidentem Grantem dne 1. března 1872. Tímto se stal prvním a nejstarším národním parkem světa.

Je známý především pro jeho divokou zvěř (při průjezdu parkem není neobvyklé potkat několik medvědů, kojotů nebo celé stáda bizonů, ti šťastnější mohou spatřit i vlky – v parku se pravidelně tvoří dopravní zácpy, které nesou jméno zvířete blokujícího cestu, např. bear jam nebo bizon jam) a mnoho geotermálních úkazů, především Old Faithful Geyser (nejznámější a turisticky nejnavštěvovanější místo v parku), ale i mnoho dalších gejzírů, barevných jezer apod. Yellowstone má mnoho typů ekosystémů, ale subalpínský les je dominantní. Je také součástí jižního centrálního ekoregionu Rockies.

Domorodí Američané žili v oblasti národního parku Yellowstone nejméně už před 11.000 lety. Organizovaný průzkum tohoto regionu nezačal dříve než v šedesátých letech devatenáctého století. Americká armáda byla pověřena dohlížet na park těsně po jeho založení. V roce 1917 správa parku byla převedena na National Park Service, který byl vytvořen v předchozím roce. Stovky staveb, které byly na území parku postaveny,  jsou chráněny kvůli jejich architektonickému a historickému významu. Výzkumníci nalezli více než 1000 archeologických nalezišť.

Národní park Yellowstone se rozkládá na ploše 8983 km2, zahrnující jezera, kaňony, řeky a pohoří. Yellowstone Lake je jedním z největších vysokohorských jezer v Severní Americe. Nachází se uprostřed největšího supervulkánu kontinentu, známého jako Yellowstonská kaldera. Kaldera je považována za aktivní sopku. Během posledních dvou miliónů let vybuchla s ohromnou silou několikrát. Polovinu světových geotermálních rysů můžeme nalézt v Yellowstonu, tyto pohání zdejší vulkanické činnosti. Lávové proudy a skály z vulkanických erupcí pokrývají většinu rozlohy Yellowstone. Park je hlavní částí Velkého yellowstonského ekosystému, což je největší zbývající, téměř neporušený ekosystém mírného podnebného pásu zemské severní hemisféry.

Kudy do Yellowstonu

Národní park Yellowstone má pět vjezdů:

 1. ze západního směru – West Yellowstone (Montana);
 2. ze severního směru – Gardiner (Montana);
 3. ze severovýchodního směru – Cook City (Montana);
 4. z východního směru po US 14/16/20 z města Cody (Wyoming);
 5. z jižního směru – Flagg Range (Wyoming), který se nachází v severní části národního parku Grand Teton, 103 mil od města Jackson.

Letiště: West Yellowstone (pouze v létě), Bozeman a Billings v Montaně, Cody a Jackson ve Wyomingu.

Kdy se vypravit do Yellowstonu

Každý rok národní park Yellowstone navštíví více než tři miliony lidí. Většina z nich se do parku vypraví v červenci a srpnu. Nejvhodnější je proto vyrazit do parku v září nebo říjnu, kdy je počasí ještě pěkné a lidí je tu od dost méně. Když naplánujete výlet do parku v květnu nebo červnu, můžete vidět novorozená zvířata, ale počasí může být ještě chladné, vlhké a dokonce se do parku nemusíte ani dostat kvůli sněhu, který většinou pokrývá park až do června. V období mezi listopadem a dubnem je většina silnic v parku uzavřena pro vozidla. Pouze silnice vedoucí ze severního a severovýchodního vstupu zůstává otevřená, na některé silnice můžete pouze s průvodcem na sněžném skútru anebo můžete využít vytápěné dostavníky, které nabízejí výlety po zasněženém parku. Do parku jsou zváni i běžkaři, kterým je připraveno asi 80 km upravovaných cest.

Turistické trasy v Yellowstonu

Okolí Old Faithfull

 • Fairy Falls

Okružní cesta, 8 nebo 11,2 km, snadná. 61m vysoký vodopád je jedním z nejvelkolepějších v Yellowstonu. Je možné si vybrat ze dvou cest:

Kratší trasa: zaparkujte 1,5 km jižně od Midway Geyser Basin, přejděte ocelový most a jděte 1,5 km k začátku značené trasy.

Delší trasa: zaparkujte na konci Fountain Flat drive a jděte 2,8 km na začátek trasy.

Od začátku trasy jděte 2,6 km skrz borovicový les až k vodopádům. Odtud můžete pokračovat ještě další kilometr ke Spray and Imperial geysers.

 • Mystic Falls

Okružní cesta, 4 km, středně namáhavá. Stezka začíná na západním konci Biscuit Basin promenádě u Avoca Spring, asi 3.2 km severně od Old Faithful. Stezka stoupá strmě k vyhlídce na vodopády, které jsou 21 metrů vysoké.

 • Lone Star Geyser

Okružní cesta 7,7 km, snadná. Začátek trasy se nachází 5,6 km jihovýchodně od Old Faithful u nadjezdu na Grand Loop Road. Během výtrysku je voda vyzdvižena do výšky mezi 9 až 14 m, a to každé tři hodiny.

Okolí Grant Village, West Thumb

 • Shoshone Lake (via DeLacy Creek)

Okružní cesta 9,7 km, snadná. Začátek trasy je 12,4 km západně od West Thumb junction. Stezka vede podél okraje lesa, přes otevřené louky ke břehu jednoho z největších jezer v Yellowstonu. Občas je možné tu potkat i losy.

 • Yellowstone Lake Overlook

Okružní cesta, 3 km, středně namáhavá. Stezka začíná u vchodu do West Thumb Geyser Basin parking area a pokračuje přes spálený les a horské louky k místu s impozantním výhledem na Yellowstone Lake a Absaroka Mountains.

 • Riddle Lake

Okružní cesta 5 mil (8 km), snadná. Začátek trasy je asi 5 km na jih od Grant Village junction, jižně od značky kontinentálního předělu. Tato stezka prochází přes Continental devide,
les a bažinaté louky až ke břehu malebného jezírka.

Okolí Fishing Bridge/Lake Village

 • Elephant Back Mountain

Okružní cesta, 5,8 km, středně namáhavá. Začátek trasy je 1,5 km jižně od Fishing Bridge junction, Stezka stoupá 1,5 km přes borový les. Můžete pokračovat dalších 0,8 km k výhledu na jezero Yellowstone.

 • Pelican Creek

Okružní cesta, 2 km, snadná. Začátek trasy je na západním konci Pelican Creek bridge, 1,5 km východně od Fishing Bridge návštěvnického centra. Stezka prochází lesem a podél jezera.

 • Storm Point

Okružní cesta, 3,7 km, snadná. Začátek stezky je u Indian Pond, 5 km na východ od návštěvnického centra ve Fishing Bridge. Tato stezka prochází loukou a lesem. Ze  Storm Point je rozsáhlý výhled na jezero Yellowstone a okolní hory. Stezka pokračuje podél břehu jezera a přes borový les na silnici.

 • Canyon Clear Lake/Ribbon Lake Loop

Okružní cesta, 4,8 – 9,7 km, snadná. Začátek stezky je u Wapiti trailhead na South Rim drive do Artist Point 3.2 km jižně od Canyon Junction na Grand Loop Road. Stezka se vine loukami a lesy a prochází kolem tří krásných jezer.

 • Cascade Lake

Okružní cesta, 8 km, snadná. Vyberte si ze dvou trailheads:

Cascade Lake trailhead, 2 km severně od Canyon Junction na Grand Loop Road.
Cascade Creek trailhead, 0.4 km západně od Canyon Junction na Canyon-Norris Road.

 • Mount Washburn

Okružní cesta z Dunraven Pass 5 km, z Chittenden parking area 4 km, namáhavá. Z nadmořské výšky 3107 m nabízí Mount Washburn panoramatický výhled až do 80km ve všech směrech.

Okolí Mamoth Hot Springs

 • Beaver Ponds Loop

Okružní cesta, 8 km, středně namáhavá. Stezka začíná mezi Liberty Cap a kamenným domem v Mammoth Hot Springs. Pokračuje k jezerům, kde žijí bobři, lesům a loukám.

 • Bunsen Peak

Okružní cesta, 6,7 km, středně namáhavá. Stezka začíná u začátku Old Bunsen Peak Road trail, 8,0 km jižně od Mammoth na Grand Loop Road. Pokračuje lesem na vrchol, který nabízí panoramatický výhled.

 • Wraith Falls

Okružní cesta, 1,5 km, snadná. Stezka začíná 0,8 km východně od Lava Creek Picnic Area na Grand Loop Road. Tato krátká, jednoduchá stezka prochází přes louky, bažiny a smíšený jehličnatý les.

Okolí Tower – Roosevelt

 • Lost Lake Loop

Okružní cesta, 6,4 km, středně těžká. Stezka začíná za Roosevelt Lodge a šplhá do zalesněného svahu.

 • Yellowstone River Picnic Area

Okružní cesta, 5,9 km, středně těžká. Začátek stezky je u Yellowstone River Picnic area 2 km severovýchodně od Tower Junction. Stezka stoupá strmě k východnímu okraji.

Okolí Lamar Valley

 • Slough Creek (k první louce)

Okružní cesta, 6,4 km, středně namáhavá. Stezka začíná na štěrkové cestě do Slough Creek tábořiště, šplhá přes jedlový les, pak sestupuje k první louce Slough Creeku. Tato cesta vede do oblíbených rybářských míst a k soukromému ranči.

 • Trout Lake

Okružní cesta, 1,9 km, středně těžká. Stezka začíná 2,4 km jižně od Pebble Creek tábořiště, stoupá asi 45,5 m, přes jedlový les k jezeru.

 • Madison Purple Mountain

Okružní cesta, 9,7 km, namáhavá. Stezka začíná 0.4 km severně od Madison Junction. Šplhá k panoramatickému výhledu na řeky Gibbon a Madison.

 • Harlequin Lake

Okružní cesta, 1,5 km, snadná. Zaparkujte 2,4 km západně od Madison Junction na West Entrance Road. Jděte do mírného kopce, dojdete k malému jezeru.

 

Více informací na:

http://www.nps.gov/yell/index.htm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *